Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dzierżoniowie

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dzierżoniowie z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie zmiany zakazów i nakazów dotyczących hodowców drobiu i osób utrzymujących ptaki, w związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie informuje, że w dniu 6 kwietnia 2017 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017 r. poz. 722), które uchyla poprzednie rozporządzenie w tej sprawie z dnia 20 grudnia 2016 r. i wprowadza zmiany w zakazach i nakazach obowiązujących hodowców drobiu i wszystkie osoby utrzymujący ptaki na terenie kraju.
Najistotniejszymi zmianami związanymi z aktualną sytuacją epizootyczną w zakresie choroby jest zniesienie nakazu odosobnienia drobiu i innych ptaków w zamkniętych obiektach budowlanych oraz zakazu organizowania targów wystaw i pokazów z udziałem ptaków oraz ich sprzedaży na targowiskach.

Zgodnie zapisami nowego rozporządzenia, uwzględniając fakt, że zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie, od dnia 6 kwietnia 2017 r. obowiązują następujące zakazy i nakazy:

  1. zakaz pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

  2. zakaz wnoszenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;

  3. nakaz utrzymywania drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z ptakami dzikimi:

  4. nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, za wyjątkiem ptaków utrzymywanych na stałe w pomieszczeniach mieszkalnych;

  5. nakaz utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;

  6. nakaz przechowywania paszy oraz karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający przed dostępem ptaków dzikich;
  1. nakaz codziennego przeglądu stad drobiu oraz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy dla zwierząt jego zachorowań, w szczególności wystąpienia objawów nerwowych i duszności oraz zwiększonej śmiertelności w stadzie:

  2. nakaz oczyszczania i odkażania sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu oraz stosowania zasad higieny przez osoby wykonujące czynności związane z jego obsługą;

  3. nakaz powstrzymania się przez osoby, które w ciągu 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od czynności związanych z obsługą drobiu;

  4. nakaz przechowywania ściółki sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami i ich odchodami oraz nabywania i stosowania wyłącznie ściółki zabezpieczonej przed takim kontaktem.

 

Ponadto na fermach drobiu obowiązuje nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przy wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz stosowania odzieży i obuwia ochronnego przez osoby wchodzące do tych budynków.
Jednocześnie, w związku z tym, że w przypadku kilku ognisk choroby w kraju źródłem zakażenia była stosowana jako ściółka słoma, stojąca na polu w balotach lub kostkach i niezabezpieczona przed dostępem dzikiego ptactwa, należy szczególną uwagę zwrócić na nakaz jej właściwego zabezpieczenia oraz nabywania i stosowania wyłącznie ściółki, która była dostatecznie zabezpieczona przed dzikimi ptakami i ich odchodami.
Dodatkowe informacje można uzyskać oraz dokonać zgłoszenie hodowli drobiu lub utrzymania innych ptaków w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Dzierżoniowie, ul Batalionów Chłopskich 7 lub telefonicznie pod Nr 748312809 i 748324657.

Informuję, że wirus ptasiej grypy typu H5N8 nie jest groźny dla człowieka, powoduje jedynie duże straty w hodowli drobiu.

 

 

 

Brak możliwości komentowania.