Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dzierżoniowie z dnia 01 grudnia 2025 r. w sprawie zagrożenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie informuje, że w ostatnim okresie ponownie wzrosło zagrożenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. W okresie ostatniego miesiąca wystąpiły na terenie całego kraju ogniska choroby na fermach drobiu i w gospodarstwach przyzagrodowych oraz u ptaków dzikich. W związku z wystąpieniem wirusa grypy H5N1 u ptaka dzikiego – Łabędź niemy
(Cygnus olor) na terenie Zbiornika Topola w gminie Kamieniec wydane zostało rozporządzenie Nr 1/2025 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ząbkowickiego (Dz.Urz.Woj.2025.4941). Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem wyznaczono strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), obejmującą cały obszar powiatu ząbkowickiego.
Biorąc pod uwagę powyższe, proszę o przekazywanie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dzierżoniowie lub właściwego urzędu miasta, czy gminy informacji o stwierdzeniu martwych dzikich ptaków wodnych, w szczególności na terenie i w okolicach większych zbiorników wodnych, celem podjęcia właściwych działań i ewentualnego pobrania prób do badań laboratoryjnych.
Powyższa sytuacja wymaga stosowania przez wszystkich hodowców drobiu zasad bioasekuracji zabezpieczających stada przed zakażeniem, a przede wszystkim zabezpieczenia drobiu, paszy i ściółki przed dostępem ptaków dzikich, w szczególności wodnych. Informuję, że aktualnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2022 r. poz. 768 ze zm.) i określone w nim następujące zakazy i nakazy:


1) zakaz pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
2) zakaz wnoszenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
3) nakaz utrzymywania drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z ptakami dzikimi:
4) nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, za wyjątkiem ptaków utrzymywanych na stałe w pomieszczeniach mieszkalnych;
5) nakaz utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;
6) nakaz przechowywania paszy oraz karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający przed dostępem ptaków dzikich;
7) nakaz codziennego przeglądu stad drobiu oraz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy dla zwierząt jego zachorowań, w szczególności wystąpienia objawów nerwowych i duszności oraz zwiększonej śmiertelności w stadzie:
8) nakaz oczyszczania i odkażania sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu oraz stosowania zasad higieny przez osoby wykonujące czynności związane z jego obsługą;
9) nakaz powstrzymania się przez osoby, które w ciągu 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od czynności związanych z obsługą drobiu;
10) nakaz przechowywania ściółki sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami i ich odchodami oraz nabywania i stosowania wyłącznie ściółki zabezpieczonej przed takim kontaktem.


Dodatkowe informacje można uzyskać oraz dokonać zgłoszenie hodowli drobiu lub utrzymania innych ptaków w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Dzierżoniowie, ul Batalionów Chłopskich 7 lub telefonicznie pod nr tel. 748312809. Na podstawie dostępnych danych epidemiologicznych należy stwierdzić, że wirus grypy ptaków nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia ludzi, a ryzyko zakażenia
oceniane jest jako niskie.

Możliwość komentowania została wyłączona.